• 2015 2016 saldırılarının unutulması

  1.
  Gerçekten unutulup gitmiştir. Çok ilginç bir şey. Her gün önünden otobüse bindiğim duraklarda onlarca kişinin can vermiş olması beni hep bir üzüntüye sevk ediyor. Ankaralı arkadaşlarıma sorduğumda ise onların bile olayları unuttuğunu görmek ne biliyim bir garip..
  3 ... eksisozlukyazari
 • 16 eylül 2021 kazandığım okulumu okuyamamam

  1.
  2023 vizyonuyla yüzde 20 büyümesiyle uçan Türkiye Cumhuriyetinin son icraatı. Okulum KYK sonuçları açıklanmadan başladı. Burada zar zor bir arkadaşımın evine kafamı soktum ve binbir dil dökerek yurt çıkana kadar idarelik kalayım dedim. Bugün itibariyle yurt çıkmadı ve kapıda kaldım. Özel yurda verecek param yok. Ankara’da öğrenciye benim imkanlarımda kiraya ev veren yok. Derece ile kazandığım Tıp fakültemi bugün itibariyle bırakmak zorundayım. Yakın zamanda Avrupa ülkelerinden birine iltica etmeyi düşünüyorum. Türkiye’de kalan yarışmacı arkadaşlara başarılar.
  14 -1 ... eksisozlukyazari
 • hala ekonomi iyi diyen tip

  1.
  Gerçekten bu kansız şerefsizlerin aklında neler dönüyor merak ediyorum. Geçen sene bir haber çıkmıştı: Bir vatandaşımız eline “iş, aş” yazarak intihar etmişti. Haber linkini görünce gerçekten kanım donmuştu. Vatandaşımızın cesedi her gün dolmuşa binmek için gittiğim yolun kenarında bulunmuştu. Her sabah o köşeye bakıp o vatandaşımızı düşünüyorum. Akşam eve gidince televizyonda kanalları değiştirirken bazen yandaş kanallarda ekonomi anlatan yalakalara denk geliyorum. Gerçekten bu insanların aklında zihninde ne dönüyor merak ediyorum. Geceleri ne düşünüyorlar, ne yiyip içiyorlar? Ben dinlemek istiyorum gerçekten bu zihniyeti çünkü bu kansızları gördükçe benim kanım donuyor.

  (bkz: iş aş haydar baş)
  1 ... eksisozlukyazari
 • türkiyede yaşamaktan artık mutsuz olmak

  1.
  Gerçekten şu maçtan sonra inanılmaz bunaldığımı fark ettim. Kenarda dönen heineken reklamını görünce 3 bira artı cipsin 50 lira olduğu aklıma geliyor. Booking reklamı dönüyor ülkemizde yasak olduğu aklıma geliyor. Kamera tribüne dönüyor tiksinç görüntüler. Dakika 90 artık gol lazım hakeme küfreden kavga eden şerefsizler sahada. Yabancı takımlar turnuvadan keyif alıyor tribünler rengarenk kadınlı erkekli çocuklu rakip taraftarlarla izliyorlar. Futbol zevk verici bira 1 Euro. Avrupa bizi kıskanıyor… işin en kötüsü de yarın seçim olacak olsa vur ampüle geç…
  -1 ... eksisozlukyazari
 • gökhan törenin 2015 de yediği kırmızı kart

  1.
  Edit: Link kaynak.
  Akşam akşam Caner’in muhteşem(!) futboluyla Letonya ile berabere kaldığımız maçı düşünürken aklıma gelen bir başka haysiyetsiz puştun hareketidir. Bu sporu bir türlü sevemememin nedeni böyle futbol ahlaksızı insanların unutulup gidilmesidir belki de. Euro 2016 elemelerinde kırk dereden su getirdiğimiz elemede bize bir gol lazımdır. 62. Dakikada Töre oyuna girer ve 77’de saçma sapan bir kırmızı görür. Elemeler Türkiye için bitmek üzeredir. Selçuk serbest vuruşu gole çevirir ve bu haysiyetsizin yaptığı hareket unutulur.

  https://www.google.com.tr...i-kart-gordu-1478415h.htm
  3 -1 ... eksisozlukyazari
 • chp nin fezlekelere vereceği oy

  1.
  Merakla beklemekteyim. Sözlükte bilenler bilir elimden geldiğince hükümeti yerden yere vurdum siyasal islamla mücadele ettim. Eğer çıkar bu fezlekelere hayır denirse; HDP mecliste savunurlarsa düşünmeden MHP’ye vuracağım mührü. Ben isterim ki Kürt kardeşlerimin fikirlerini temsil eden güçlü bir parti mecliste siyaset yapsın. Hatta Ermeni,Süryani Alevi kardeşlerimin de uğradığı haksızlıklara karşı çıksın. Ancak bu parti HDP değildir.
  1 -6 ... eksisozlukyazari
 • gazitipliolmakayricalikmi

  1.
  Edit: Link
  https://mobile.twitter.co...gazitipliolmakayricalikmi

  Twitter’da dokuzuncu sıradan TT’lere giren hasthag. Okulum demeyeceğim çünkü bugün sesini çıkaranların uçurulduğu bir dönemdeyiz. Neyse efenim bu siyasi atamaları ve kimliğiyle ünlenmiş güzide üniversitemizin öğrencilerine yaptığı kıyım twitlerden okunabilir. Verilmek istenen mesaj Üniversitenin her yere yazdığı “Gazili olmak ayrıcalıktır” sloganı üzerinde sarkastik bir şekilde verilmiş.
  ... eksisozlukyazari
 • uzayda ne işimiz var

  1.
  Şu konuda dönen esprilere bir anlam veremiyorum. Ay’a gitmek soğuk savaş döneminde bir misyon ve vizyondu. inanılmaz bir teknik altyapı ve insan gücü isteyen bu işi ABD başarınca diğer ülkeler artık bunun getireceği prestijden yararlanamayacaktı. ABD Apollo seferleriyle ayı derinlemesine analiz etti ve aylarca süren Rover seferleri sonucunda pek de dişe dokunur bir bilgiye rastlamadı. Şu ansa açıklanan Aya gitme projesine diğer devletler götüyle güler ancak ben ampül tayfanın bu kadar salak olmadığını biliyorum. işin içinde ya bir rant var ya da bir muhalif tasviyesi. Yani anlayacağınız birileri yine birilerini cukkalıyor ve biz yine yanlış tarafa bakıyoruz
  2 -1 ... eksisozlukyazari
 • türkiyede futbolun yasaklanması gerekliliği

  1.
  Evet bu Fenerbahçe Başakşehir maçından sonra iyice emin oldum. Türkiye’de futbol seviyesi ve kültürü yerin dibine geçmiş vaziyette. Bir tarafta Eder Valencia denen soytarının son dakikada pozisyon üretemeyince topu yana atıp rakibin bacağına hücum etmesi diğer tarafta 3 gole ihtiyacı olan Barcelona’nın uzatmalarda Paris’e saldıran Alman ordusu gibi kaleyi abluka altına alması ve o 3 golü söküp alması. Eskiden Var teknolojisi yokken televizyon programlarında yalak yalak muhabbetlerle yok hakkımız yendi zart zurt çekilirdi. Şimdi vara bile itiraz eden bir angut sürüsü türedi. Geçen hafta Fenerbahçe Galatasaray maçını izledik ingiltere 3. Liginde bile daha teknik maçlar oynanıyor bu kulüpler Avrupa’ya gidip gruplarda sıfır çekerek geliyor eşleşmelerde averaj takımı olarak görülüyor. Bence sorun kökten çözülerek futbol yasaklanmalı insanlar futbola aç kalmalı bu iş merdiven altına inip hırsla tutkuyla oynanmalı oyun 10 sene sonra insanlar salınıp futbol kültürü sıfırdan inşa edilmeli.
  2 ... eksisozlukyazari
 • filyasyon aldatmacası

  1.
  Sağlık bakanlığının aylardır uyguladığı ve yanlış görmediysem de pek çok insanın başarıyla kandırıldığıdı politikadır efenim. Özellikle yandaş medya tarafından pompalanan yalan haber furyasının yeni halkası. Darbenin şifrelerini çözen malum kanaldan pek bir şey beklemesek de artık yeter. Kovid enfeksiyonunu geçirmeyenler zannediyorki maskeli özel kıyafetli filyasyon(!) ekibi temaslıların peşine düşüyor. Ailecek kovid enfeksiyonuna yakalandık. Hastaneyi arayarak test yaptırmak istediğimizi söyledik bize verilen cevap belirtileriniz yoksa gelmeyin. Lan kovidli babamla karşılıklı yatağa düşmüşüz adam belirti diyor. Eyvallah yaptıralım diyoruz biz evde test yapmıyoruz diyorlar. Tamam gelelim diyoruz ambulans gönderin diyoruz böyle bir hizmetimiz yok diyor haspam. Lan nasıl gelcez diyoruz özel arabanla gel diyor. Ulan diyorum ehliyetim yok babam hasta yatıyor napacam? Geçmiş olsun Helva var yien mi diyor. ilaç diyoruz kadının biri kapıdan alelacele bir poşet ilacı kafamıza fırlatıp kaçıyor. Neyse efenim biz böyle atlattık işte derken 2 ay sonra bir arkadaşım kovid oldu.(Görüştüğüm teması olan biri) Arkadaş hastaneye gitti ve şu şu kişilerle temas ettim dedi. Ne derlerse beğenirsin s*ktir et biz onlarla ilgilenmiyoruz helva var yien mi. Ve bu kişiler aranarak bilgilendirilmiyor işte temasınız var gelin test verin diye ben yine sağolsun arkadaşımdan öğreniyorum. Yani siz siz olun bu hastalığa yakalanmayın yakalanırsanız bir destek beklemeyin yalan haberlere de inanmayın.
  16 -1 ... eksisozlukyazari
 • yılbaşı için alınacak önlemler

  1.
  Evet oldukça düşündürücü bir konu. AVM lobisinin nasıl çalışıp aylardır virüs yaydığını biliyoruz. Yılbaşı da gerek satılan mamüllerin vergisi gerek mekanların satışlarıyla ekonomide önemli bir kalem. Eğlence mekanları zaten krizde. Bunların mafyatik patronları bence hükümete baskı yapar ve göstermelik bir rakam düşüşü, Maske mesafe baladı, yandaş medyada çıkan mekanlara yılbaşı denetimi haberleri sonra da sabaha kadar seks diyorum.
  1 ... eksisozlukyazari
 • kadir şekere gerekenden az ceza verilmesi

  1.
  Şahsi düşüncemdir. Kanun koyucu açıkça meşru müdafâ hakkını tanımlamış. Halen beraat tartışmaları var. Şu an beklemedeyim beraat çıkarsa döner bıçağı ile ava çıkacağım.
  2 -4 ... eksisozlukyazari
 • 17 eylül 2020 digiturk rezaleti

  1.
  Arkadaşlar artık bu firma canımıza tak etti. Babam 12 Eylül’den bugüne dek covid pozitif tanısıyla yatıyor. Temaslı ve belirtim olduğu için aynı süreyi ben de ayrı bir odada izolasyonda geçiriyorum. Aşağıda ifşa edeceğim numaralar sürekli olarak babamın üzerine olan hatları arayarak taciz ediyor açınca telesekreter çıkıyor yetişemez ve dönersek de hatta bekletiliyoruz. Bakınız buradaki sorun aynı numaralar tarafından aranmak değil. Babam önemli bir kamu işinde çalışıyor ve hasta olsa da yataktan telefon ile yönlendirmeler yapıyor ben de Ankara’da okuyorum. Dolayısıyla sürekli olarak istanbul ve Ankara alan kodlu aramalar gelince cevap vermek zorunda kalıyoruz ve hasta halimizle ısrarla arıyorlar. Artık batmaları dileğiyle numaraları aşağıya yazıyorum

  -0212 907 08 68
  -0312 737 03 20
  1 ... eksisozlukyazari
 • cumhuriyet dönemi tarımsal üretimin düşmesi

  1.
  ilginç bir bilgi. Tablo doğru mudur yazarlar açıklayabilirse sevinirim. Sürekli Atatürk’ün tarımsal devrimleri anlatırken okuduğum bir makalede gayet bilimsel metotlarla tarafsız şekilde tarımsal üretim irdelenmiş ve bu tablo paylaşılmış. Yani öyle püsküllü gibi bir herifin ortaya attığı bir şey değil. Açıklama getirilebilirse sevinirim.
  cumhuriyet dönemi tarımsal üretimin düşmesi
  ... eksisozlukyazari
 • 2016 daki yerli arabamız

  1.
  https://youtu.be/XxOOCCPw8x4

  Linkten görülebilir. 2019 yılında yola çıkacaktır. Çok yoğun talep olduğu söyleniyor muhtemelen 2020 gibi yollarda sürüyle görürüz. Tübitak muhteşem bir işe imza atmış. Akıllarda tek soru prototipleri satıp kebap mı yediler? Dünyada da bunun örnekleri var mesela bu sene Marsa uçacaktık(yersen).
  ... eksisozlukyazari
 • yks sonrası boşluğa düşmek

  1.
  Çok garip bir his sınava iki sene hazırlandım ve dün ne yapacagimi bilemez halde kaldım. iki senedir kendimden her bir parçayı günbegün kaybetmişim. Rus edebiyatı okuyan, tarkovski mi kubrick mi tartismasina giren interrail yapmak için para biriktiren birinden şişko bir embesile dönüştüm. Evet sinav sonucu olarak köpek gibi yaptığımı biliyorum ama iki gündür sarhoş gezmek ve ucuz bim fıstığı yemekten kalan son beyin kırıntılarımı da kaybettim. Henüz sonuç açıklanmadı ve tercih dönemi de olduğu için ne yapsa bilemiyor insan. Sınavdan önce her gün kitaplığımdaki romanlara bakip okuyacam lan sizi diyen ben rusça ogrenmek isteyen ben artik kanepeden kalkip yatagina yatmaya erinen bir vasifsiza dönüştüm. iki senedir 15 metrekare odada hayatım çürüdü ve işin kötü yanı bunu kanıksadım. Ne yapacağını bilmeyen bir gerizekaliya dönüştüm.
  2 -4 ... eksisozlukyazari
 • türkiyenin libyadaki müthiş başarısı

  1.
  Talep olursa savaşın tüm kronolojisini anlatabilirim ancak libyadaki türk gücünü biraz anlatmak istiyorum.

  Öncelikle savaşan taraflar kimler?

  GNA(Governement of national accord) yani ulusal mutabakat hükümeti. 2011'de Kaddafiyi deviren ve BM tarafindan taninmis ozellikle Türkiye ve Katardan kısıtlı olarak da italya ve Ukrayna'dan destek alan Tripoli merkezli hükümet.

  LNA(Libyan National Army) veya HOR(house of representatives) Yine GNA tarafından tobruk'a atanmış olan Darbeci Hafter ve milislerinden oluşan Derne-Tobruk-Bingazi merkezli özellikle Mısır, Birleşik Arap emirlikleri ve Rusyadan kısıtlı olarak da Yunanistan ve Fransadan destek alan çoğunluğunu paralı askerlerin oluşturduğu darbeciler.

  Biraz Libya coğrafyasını tanıyalım:

  Güneyi sahra çölü, doğusu sirenayka(Derne tobruk bingazi) ve batısı da tripolitana(Trablusgarb) dır. Güneyinde zengin petrol yatakları bulunur ve genel anlamda ulaşım hava ve deniz yoluyla olmak üzere sahil bölgelerinden sağlanır.

  Hafter neyi amaçlamaktadır:

  Özellikle 2019 döneminde amacına ulaşmaya çok yaklaşan hafter aslında mısır ve Bae nin maşasıdır. Arap ligindeki Baas-müslüman kardeşler ABD-Rusya çekişmesinin günümüzdeki yansımasıdır.

  Savaş ne durumdaydı?

  2019 ilkbaharı ve yazında savaş neredeyse hafter tarafından kazanılacaktı. Mayıs ayında BM temsilcisiyle görüşecek kadar zaferden emindi hafter. Hafter Savaşın başlarında Bingazi-derne-tobruk üçgenini ele geçirdi. En batıda Tripoli ve bu üçgenin ortasında kalan Mısrata-Sirte hattına da işid yerleşmişti. ilerleyen süreçte Hafter mısır hava kuvvetlerinin GNA ise kısıtlı abd yardımıyla ışid güçlerini bu mevzilerden sökmeyi başardı. 2019 başlarında ülkenin %80 inini ele geçiren LNA Tripoliyi kuşatma altına aldı. Özellikle birinci iç savaşta savaşan Zintan tugayları Tripoliyi batıdan Tunus sınırından çevirdi. Hafter ve milisleri de güneyden özellikle Selahaddin bölgesi ve Qasr bin Gashirden taarruza geçti. Doğuda ayn zara bölgesinin ele geçirilmesi ve Mitiga havaalanının düşmesiyle Misrata-Tripoli hattı hafter tarafından kesilmiş oldu. Böylece 2019 mayısında tripoli 3 taraftan kuşatılmıştı. Savaşın başında Vatiyye hava üssünde pek çok Mirage F1-Mig23 ve Sukhoi Su21 ini kaybeden GNA hava gücünden yoksundu. Hafter ve milisleri özellikle mısır tarafından tamir edilip modernize edilmiş uçaklarla savaşıyordu. Her iki tarafta ekipman olarak çok zor durumdaydı çünkü birinci libya savaşında pek çok uçak-tank ve zırhlı araç Nato güçleri tarafından yok edilmişti. Bu süreçte Hafter Bae den aldığı zırhlı araçlar modernize edilmiş uçaklar Grad füzeleri ve MANPAD(taşınabilir hava savunma sistemi)ler ile bir adım öndeydi. Tripolinin güneyinde An Nasr ormanı ve yeşil parkın orada savaş tüm şiddetiyle devam ediyordu. Bu bölgeler birinci libya savaşında Kaddafi güçlerinin kaybettiği en kritik bölgelerdi. Hafter güçleri tripolinin merkezine yaklaşık 20 km uzaktaydı. Tripoli düştü düşecek derken bir mucize gerçekleşti o mucize TSK idi. Samsundan yola çıkan gemilerle birçok BMC kirpi BMC Vuran ve FNSS ACV-15 tripoli limanına ulaştı. Türk dronelarının yıldırı gücü ve yoğun bombardımanları Haftere kan kusturdu. Bir anda hava gücü GNA'nın eline geçti ve Hafter zor durumda kaldı. Durum oldukça karmaşık bir hal almıştı. Selahaddin bölgesinden atılan grad füzeleri Tripoliyi vururken aynı zamanda limanda hummalı bir nakliyat sürüyordu. Bayraktar ve Anka dronelarının ustunlugunden yılan hafter BAE den Pantsir-S1 hava savunma sistemlerini talep etse de bu sistemlerin de akıbeti tıpkı Suriyede olduğu gibi SiHA'larımız tarafından yok edilmek oldu. 2019 sonlarında suriye den kaydırılan Sultan Murat tugayları ve Türkiyeden alınan yoğun destek ile Hafter güçleri arka arkaya kaybetmeye başladı. Tripoliden sürülen hafter güçleri savaş basından beri en ağır kayıplarını Nisan-Mayis döneminde aldı. Pek çok askeri ekipmanını bırakarak kaçan çapulcular Libyanın doğusuna sürüldü. Savaş başından beri birçok kez el değiştiren Sirte GNA tarafından ele geçirilmek üzere. Stratejik olarak Bingazinin kapısı sayılabilecek bir bölge burası düştükten sonra 150 km çapındaki arazide başka yerleşim yeri yok. En şiddetli muharebelerin birkaç ay içinde bingazi bölgesinde olmasını bekliyorum.

  Peki Libya bize ne kazandıracak?

  Libya aslında bize Atatürkün mirası. Bu içi boşaltılmış cümleyi biraz doldurmak istiyorum. Birinci dünya savaşından yenik çıkıp bu bölgeleri terk ettiğimizde hala daha libyalılar onları kurtaracagimiz günü bekliyordu. Senusiler döneminden Kral idrise dek Kaddafiden bugüne dek libya her zaman bir türk eyaletiydi. Her zaman bizim geleceğimiz günü beklemişlerdi. Derne ve Tobruk atanın savaştığı topraklar darbeci hafterden alındığında bu misyon tamamlanmış olacak. Akdenizde yeni bir müttefik kazanılmış Darbeci Sisiye de darbecilerin akıbeti ne olur gösterilmiş olacak. Uzun lafın kısası Trablusgarp Halep gibi Musul gibi Kerkük gibi Türkün 100 yıllık kızıl elmasıdır.
  2 -1 ... eksisozlukyazari
 • bir eylemi düşünmek de suç mudur

  1.
  Evet sabah sabah beni düşüncelere gark eden sorunsaldır. Mesela yolda giderken müthiş bir kadın gördük ve aklımızdan "göte bak kim kardashian mübarek!" diye geçirdik. Eğer bunu zikredersek tacizci oluruz ancak zikretmez isek problem yok. Yani sorum burada ahlaki eylemin ölçütü nedir?
  1 ... eksisozlukyazari
 • türk reformizminin başarısızlığı

  1.
  Çok acıdır. Yıllarca yabancı kültür ile tarumar edilmiş bir revizyonizm hareketidir türklerinki. Ve hiçbir zamanda o kültürlerin ulaştığı başarılara ulaşamamıştır. Anadolu toprakları hiçbir zaman Machiavelli'ler, Jean-Jacques Rousseau'lar Voltaire'ler Montesquieu'ler yetiştiremedi. Her zaman radikalizm tutkunu kafatasçı şerefsizler olmaktan öteye geçemedik. Cümlelerim yanlış anlaşılmasın, ben reformizmin içini boşaltıp özbenliğine düşman kesilen batı hayranı budalalardan değilim. Ancak yıllarca bu topraklar şovenistlere kurban gitti. Türk reformizmi anadoluya bulaşan Genç Osmanın kanıyla kirlenmiş olarak doğdu. Hastalıklı zihniyetler bu coğrafyayı kana buladı. islam artık radikallerin dillerine pelesenk olmuş tatlı bir zehirdi. Yine sözlerim yanlış anlaşılmasın 1826'da 2.Mahmut ve ulema yeniçeriler denen gericileri kahr-ı perişan eylerken halk islamın şanlı bayrağı sancak-ı şerifin altında "Allahuekber!" nidalarıyla bağırıyordu. Yıllar sonra anadolunun bağrından çıkan bu reformizm yerini batıcılara Fransız-alman sevicilere bıraktı. Onların yarattığı ucube kitle Jön Türk şaklabanları ve sözde "Terakkici" kitle ülkeyi dönüşü olmayan bir yola soktu. Meclisi mebusan ingiliz postalları altında çiğnendi. işte türk demokrasinin hazin sonu buydu.
  ... eksisozlukyazari
 • corona fırsatçıları

  1.
  Arkadaşlar bugün gözümle şahit olana dek inanmamıştım. Market müdürü gözümün önünde kolonya, dezenfektan vs. Ne varsa alışveriş arabasına doldurdu ve depoya kaldırdı bunlara zam yapılacak diye çalışanlara söylüyordu. insanların kolonya-dezenfektandan medet ummasına mı yanayım yoksa bu fırsatçı şerefsizlere mi? Bilen bir arkadaş bana mesaj atarsa ya da başlığa yazarsa sevinirim bu kişileri nereye şikayet edeceğiz hangi bakanlığa mail atmalıyız?
  2 ... eksisozlukyazari
 • yeni şeyler getiriyorum