• yılbaşı için alınacak önlemler

  1.
  Evet oldukça düşündürücü bir konu. AVM lobisinin nasıl çalışıp aylardır virüs yaydığını biliyoruz. Yılbaşı da gerek satılan mamüllerin vergisi gerek mekanların satışlarıyla ekonomide önemli bir kalem. Eğlence mekanları zaten krizde. Bunların mafyatik patronları bence hükümete baskı yapar ve göstermelik bir rakam düşüşü, Maske mesafe baladı, yandaş medyada çıkan mekanlara yılbaşı denetimi haberleri sonra da sabaha kadar seks diyorum.
  1 ... eksisozlukyazari
 • yatay geçiş

  119.
  Bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim. Ankara’daki bir Tıp Fakültesinden Cerrahpaşa’ya geçmem gerekiyor ama puanım yetmiyor ne yapmam gerek.
  ... eksisozlukyazari
 • kadir şekere gerekenden az ceza verilmesi

  1.
  Şahsi düşüncemdir. Kanun koyucu açıkça meşru müdafâ hakkını tanımlamış. Halen beraat tartışmaları var. Şu an beklemedeyim beraat çıkarsa döner bıçağı ile ava çıkacağım.
  2 -4 ... eksisozlukyazari
 • 17 eylül 2020 digiturk rezaleti

  1.
  Arkadaşlar artık bu firma canımıza tak etti. Babam 12 Eylül’den bugüne dek covid pozitif tanısıyla yatıyor. Temaslı ve belirtim olduğu için aynı süreyi ben de ayrı bir odada izolasyonda geçiriyorum. Aşağıda ifşa edeceğim numaralar sürekli olarak babamın üzerine olan hatları arayarak taciz ediyor açınca telesekreter çıkıyor yetişemez ve dönersek de hatta bekletiliyoruz. Bakınız buradaki sorun aynı numaralar tarafından aranmak değil. Babam önemli bir kamu işinde çalışıyor ve hasta olsa da yataktan telefon ile yönlendirmeler yapıyor ben de Ankara’da okuyorum. Dolayısıyla sürekli olarak istanbul ve Ankara alan kodlu aramalar gelince cevap vermek zorunda kalıyoruz ve hasta halimizle ısrarla arıyorlar. Artık batmaları dileğiyle numaraları aşağıya yazıyorum

  -0212 907 08 68
  -0312 737 03 20
  1 ... eksisozlukyazari
 • bilgi içerikli entry giren masum yazar

  2.
  Bilgi amaçlı girsem ekşiye girerim. Burada rahatlık hızlı cevap alma ve sınırsız goy goy var.
  ... eksisozlukyazari
 • cumhuriyet dönemi tarımsal üretimin düşmesi

  1.
  ilginç bir bilgi. Tablo doğru mudur yazarlar açıklayabilirse sevinirim. Sürekli Atatürk’ün tarımsal devrimleri anlatırken okuduğum bir makalede gayet bilimsel metotlarla tarafsız şekilde tarımsal üretim irdelenmiş ve bu tablo paylaşılmış. Yani öyle püsküllü gibi bir herifin ortaya attığı bir şey değil. Açıklama getirilebilirse sevinirim.
  cumhuriyet dönemi tarımsal üretimin düşmesi
  ... eksisozlukyazari
 • esad rejiminin hatay ve idlip planı

  4.
  Natonun 4. ve 5. Maddeleri yani collective defense ilkesinden bihaber açıklamadır. Hataya sadece bir taş atmaları demek bu maddeler gereği incirlikten havalanacak Abd uçakları tarafından vurulmaları demek. Hatta bu madde o kadar kapsamlıdır ki Fransa ve Almanya gibi görece uzak ülkeler dahi burayı topyekün savunmak zorundadır. Hatta savunma ile kalmaksızın gelen tehditi bertaraf etmelidirler.
  ... eksisozlukyazari
 • 2016 daki yerli arabamız

  1.
  https://youtu.be/XxOOCCPw8x4

  Linkten görülebilir. 2019 yılında yola çıkacaktır. Çok yoğun talep olduğu söyleniyor muhtemelen 2020 gibi yollarda sürüyle görürüz. Tübitak muhteşem bir işe imza atmış. Akıllarda tek soru prototipleri satıp kebap mı yediler? Dünyada da bunun örnekleri var mesela bu sene Marsa uçacaktık(yersen).
  ... eksisozlukyazari
 • sözlükleri kullanmak için ideal yaşlar

  4.
  Yanlış değerlendirme. Uludağ sözlüğü hiçbir zaman ekşiye alternatif görmedim 14 yaşımda çaylak olarak başladım ekşiye 17 yaşımda yazar oldum. Aynı süreçte uludağı da aktif olarak okudum. Burda sadece gündem çok hızlı dönüyor ve anında bir entry havuzu oluşuyor. Başlıklarda popüler entrylere ulaşmak zor. En güzeli her iki sözlüğün de köklü olması ve kendine göre avantajları
  1 ... eksisozlukyazari
 • roman yazmak

  56.
  Yazmak için nerden başlamalıyım. Tüm popüler gündemden uzak özgürce bir şeyler karalamak istiyorum ama nasıl yapmalıyım bilmiyorum. Geçenlerde türkçe çözerken çok güzel bir eleştiri metnine denk geldim. Yazarı kahraman bakış acisi ile yazdığı için eleştiriyordu kişi. Her ortamda her insanın bulunma amacına göre betimlemelerin değişmesi gerektiğini savunuyordu. Düşünceyi geliştirme yollarına hakim olmak gerek gibi ancak nerden başlanır acaba?
  1 ... eksisozlukyazari
 • yks sonrası boşluğa düşmek

  1.
  Çok garip bir his sınava iki sene hazırlandım ve dün ne yapacagimi bilemez halde kaldım. iki senedir kendimden her bir parçayı günbegün kaybetmişim. Rus edebiyatı okuyan, tarkovski mi kubrick mi tartismasina giren interrail yapmak için para biriktiren birinden şişko bir embesile dönüştüm. Evet sinav sonucu olarak köpek gibi yaptığımı biliyorum ama iki gündür sarhoş gezmek ve ucuz bim fıstığı yemekten kalan son beyin kırıntılarımı da kaybettim. Henüz sonuç açıklanmadı ve tercih dönemi de olduğu için ne yapsa bilemiyor insan. Sınavdan önce her gün kitaplığımdaki romanlara bakip okuyacam lan sizi diyen ben rusça ogrenmek isteyen ben artik kanepeden kalkip yatagina yatmaya erinen bir vasifsiza dönüştüm. iki senedir 15 metrekare odada hayatım çürüdü ve işin kötü yanı bunu kanıksadım. Ne yapacağını bilmeyen bir gerizekaliya dönüştüm.
  2 -4 ... eksisozlukyazari
 • ekşi de yazmak vs genel evde çalışmak

  1.
  En azından -de nasıl yazılır onu becerebiliyorsunuz ekşide.
  2 -3 ... eksisozlukyazari
 • yks 2020

  77.
  Evet bu hafta sonu iki senelik zorlu maratonun sonuna geldim. Son tavsiyeler vesaire varsa mesaj kutum açık. Gerçi geçen sene de yuttuk okunmuş pirinci ama başka bir şeyi de yuttuk hadi bakalım hayırlısı.
  1 -1 ... eksisozlukyazari
 • türkiyenin libyadaki müthiş başarısı

  1.
  Talep olursa savaşın tüm kronolojisini anlatabilirim ancak libyadaki türk gücünü biraz anlatmak istiyorum.

  Öncelikle savaşan taraflar kimler?

  GNA(Governement of national accord) yani ulusal mutabakat hükümeti. 2011'de Kaddafiyi deviren ve BM tarafindan taninmis ozellikle Türkiye ve Katardan kısıtlı olarak da italya ve Ukrayna'dan destek alan Tripoli merkezli hükümet.

  LNA(Libyan National Army) veya HOR(house of representatives) Yine GNA tarafından tobruk'a atanmış olan Darbeci Hafter ve milislerinden oluşan Derne-Tobruk-Bingazi merkezli özellikle Mısır, Birleşik Arap emirlikleri ve Rusyadan kısıtlı olarak da Yunanistan ve Fransadan destek alan çoğunluğunu paralı askerlerin oluşturduğu darbeciler.

  Biraz Libya coğrafyasını tanıyalım:

  Güneyi sahra çölü, doğusu sirenayka(Derne tobruk bingazi) ve batısı da tripolitana(Trablusgarb) dır. Güneyinde zengin petrol yatakları bulunur ve genel anlamda ulaşım hava ve deniz yoluyla olmak üzere sahil bölgelerinden sağlanır.

  Hafter neyi amaçlamaktadır:

  Özellikle 2019 döneminde amacına ulaşmaya çok yaklaşan hafter aslında mısır ve Bae nin maşasıdır. Arap ligindeki Baas-müslüman kardeşler ABD-Rusya çekişmesinin günümüzdeki yansımasıdır.

  Savaş ne durumdaydı?

  2019 ilkbaharı ve yazında savaş neredeyse hafter tarafından kazanılacaktı. Mayıs ayında BM temsilcisiyle görüşecek kadar zaferden emindi hafter. Hafter Savaşın başlarında Bingazi-derne-tobruk üçgenini ele geçirdi. En batıda Tripoli ve bu üçgenin ortasında kalan Mısrata-Sirte hattına da işid yerleşmişti. ilerleyen süreçte Hafter mısır hava kuvvetlerinin GNA ise kısıtlı abd yardımıyla ışid güçlerini bu mevzilerden sökmeyi başardı. 2019 başlarında ülkenin %80 inini ele geçiren LNA Tripoliyi kuşatma altına aldı. Özellikle birinci iç savaşta savaşan Zintan tugayları Tripoliyi batıdan Tunus sınırından çevirdi. Hafter ve milisleri de güneyden özellikle Selahaddin bölgesi ve Qasr bin Gashirden taarruza geçti. Doğuda ayn zara bölgesinin ele geçirilmesi ve Mitiga havaalanının düşmesiyle Misrata-Tripoli hattı hafter tarafından kesilmiş oldu. Böylece 2019 mayısında tripoli 3 taraftan kuşatılmıştı. Savaşın başında Vatiyye hava üssünde pek çok Mirage F1-Mig23 ve Sukhoi Su21 ini kaybeden GNA hava gücünden yoksundu. Hafter ve milisleri özellikle mısır tarafından tamir edilip modernize edilmiş uçaklarla savaşıyordu. Her iki tarafta ekipman olarak çok zor durumdaydı çünkü birinci libya savaşında pek çok uçak-tank ve zırhlı araç Nato güçleri tarafından yok edilmişti. Bu süreçte Hafter Bae den aldığı zırhlı araçlar modernize edilmiş uçaklar Grad füzeleri ve MANPAD(taşınabilir hava savunma sistemi)ler ile bir adım öndeydi. Tripolinin güneyinde An Nasr ormanı ve yeşil parkın orada savaş tüm şiddetiyle devam ediyordu. Bu bölgeler birinci libya savaşında Kaddafi güçlerinin kaybettiği en kritik bölgelerdi. Hafter güçleri tripolinin merkezine yaklaşık 20 km uzaktaydı. Tripoli düştü düşecek derken bir mucize gerçekleşti o mucize TSK idi. Samsundan yola çıkan gemilerle birçok BMC kirpi BMC Vuran ve FNSS ACV-15 tripoli limanına ulaştı. Türk dronelarının yıldırı gücü ve yoğun bombardımanları Haftere kan kusturdu. Bir anda hava gücü GNA'nın eline geçti ve Hafter zor durumda kaldı. Durum oldukça karmaşık bir hal almıştı. Selahaddin bölgesinden atılan grad füzeleri Tripoliyi vururken aynı zamanda limanda hummalı bir nakliyat sürüyordu. Bayraktar ve Anka dronelarının ustunlugunden yılan hafter BAE den Pantsir-S1 hava savunma sistemlerini talep etse de bu sistemlerin de akıbeti tıpkı Suriyede olduğu gibi SiHA'larımız tarafından yok edilmek oldu. 2019 sonlarında suriye den kaydırılan Sultan Murat tugayları ve Türkiyeden alınan yoğun destek ile Hafter güçleri arka arkaya kaybetmeye başladı. Tripoliden sürülen hafter güçleri savaş basından beri en ağır kayıplarını Nisan-Mayis döneminde aldı. Pek çok askeri ekipmanını bırakarak kaçan çapulcular Libyanın doğusuna sürüldü. Savaş başından beri birçok kez el değiştiren Sirte GNA tarafından ele geçirilmek üzere. Stratejik olarak Bingazinin kapısı sayılabilecek bir bölge burası düştükten sonra 150 km çapındaki arazide başka yerleşim yeri yok. En şiddetli muharebelerin birkaç ay içinde bingazi bölgesinde olmasını bekliyorum.

  Peki Libya bize ne kazandıracak?

  Libya aslında bize Atatürkün mirası. Bu içi boşaltılmış cümleyi biraz doldurmak istiyorum. Birinci dünya savaşından yenik çıkıp bu bölgeleri terk ettiğimizde hala daha libyalılar onları kurtaracagimiz günü bekliyordu. Senusiler döneminden Kral idrise dek Kaddafiden bugüne dek libya her zaman bir türk eyaletiydi. Her zaman bizim geleceğimiz günü beklemişlerdi. Derne ve Tobruk atanın savaştığı topraklar darbeci hafterden alındığında bu misyon tamamlanmış olacak. Akdenizde yeni bir müttefik kazanılmış Darbeci Sisiye de darbecilerin akıbeti ne olur gösterilmiş olacak. Uzun lafın kısası Trablusgarp Halep gibi Musul gibi Kerkük gibi Türkün 100 yıllık kızıl elmasıdır.
  2 -1 ... eksisozlukyazari
 • bir eylemi düşünmek de suç mudur

  1.
  Evet sabah sabah beni düşüncelere gark eden sorunsaldır. Mesela yolda giderken müthiş bir kadın gördük ve aklımızdan "göte bak kim kardashian mübarek!" diye geçirdik. Eğer bunu zikredersek tacizci oluruz ancak zikretmez isek problem yok. Yani sorum burada ahlaki eylemin ölçütü nedir?
  1 ... eksisozlukyazari
 • verdun savaşı

  6.
  insanoğlunun birbirini öldürmede ne kadar ileri gidebileceğinin vahşiliğinin ne seviyelere ulaşabileceğini kanıtlayan muharebelerden birisidir. Savaş tarihinde pek çok ilke imza atılmış her iki tarafta inanılmaz bir acımasızlıkla savaşmıştır. Savaş Meuse ırmağında Verdun şehri ve banliyölerinde caures ormanları civarında gerçekleşmiştir. Geçit vermez bir coğrafyadır bu bölge. Eğer verdun tepeleri aşılabilirse almanlar tüm cepheyi güneyden yararak kuzeyde Marne'da kilitlenen savaşı bitirme şansına sahip olacaktı. Savaşın ilk saatlerinde 1 milyon top mermisinin harcandığı korkunç bir bombardıman gerçekleşti. Resmen gök yarılmış yağmur gibi top yağıyordu verdun'a. Çok iyi tahkim edilmiş Fort Douaumont(Meuse ırmağını savunan en önemli kale) savaşın 4. Gününde sürpriz bir saldırıyla almanların eline geçince Almanlar savaşı bitirme şansını elde etmiş oldular. Ancak Verdunu savunan Fransız kuvvetleri Atatürkün "hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır" emrine benzer olan Robert Neville'in ünlü "vous ne les laisserez pas passer, mes camarades" emriyle cesaretlenmiştir. Bahar taarruzları ile her iki tarafta korkunç kayıplar vermiştir. ilk kez "Savaş çılgınlığı" verdunda resmi bir hastalık olarak kabul edilmiştir. Askerler siperlerden çıkmayı reddediyor korku ile görme ve duyma yetilerini kaybederek şoka giriyordu. Fransada bu savaşa baba ve oğul savaşı da denmiştir çünkü 18 inden 45 ine pek çok Fransız burada hayatını kaybetmiştir. Savaşta fosgen,iperit, levizin, klor gazı ve arsenik gibi korkunç silahlar kullanıldı. Fleury-devant-Douaumont ve 7 kasaba savaş sonunda tamamen yok edilmiş ve haritadan silinmiştir. Fransızlar buraya bir anıt dikerek "They have died for France!" Yazmışlardır. Yukarıda bir yazarın paylaştığı fotoğraflar aslında Fransız tümülüsleridir(mecazi anlamda) Çünkü verdun top mermileriyle delik deşik edildikten sonra fransızlar araziyi kazarak düzlemeye çalışmış ancak her kürek vurulan yerden insan cesetleri fırlayınca bundan vazgeçip tüm araziyi bir anıt mezar yapmışlardır. Somme ile birlikte bu savaş 1.dünya savaşının sonucunu tayin etmiş Cenevre sözleşmesine gidilen sürece katkı sağlamıştır.
  2 ... eksisozlukyazari
 • türk reformizminin başarısızlığı

  1.
  Çok acıdır. Yıllarca yabancı kültür ile tarumar edilmiş bir revizyonizm hareketidir türklerinki. Ve hiçbir zamanda o kültürlerin ulaştığı başarılara ulaşamamıştır. Anadolu toprakları hiçbir zaman Machiavelli'ler, Jean-Jacques Rousseau'lar Voltaire'ler Montesquieu'ler yetiştiremedi. Her zaman radikalizm tutkunu kafatasçı şerefsizler olmaktan öteye geçemedik. Cümlelerim yanlış anlaşılmasın, ben reformizmin içini boşaltıp özbenliğine düşman kesilen batı hayranı budalalardan değilim. Ancak yıllarca bu topraklar şovenistlere kurban gitti. Türk reformizmi anadoluya bulaşan Genç Osmanın kanıyla kirlenmiş olarak doğdu. Hastalıklı zihniyetler bu coğrafyayı kana buladı. islam artık radikallerin dillerine pelesenk olmuş tatlı bir zehirdi. Yine sözlerim yanlış anlaşılmasın 1826'da 2.Mahmut ve ulema yeniçeriler denen gericileri kahr-ı perişan eylerken halk islamın şanlı bayrağı sancak-ı şerifin altında "Allahuekber!" nidalarıyla bağırıyordu. Yıllar sonra anadolunun bağrından çıkan bu reformizm yerini batıcılara Fransız-alman sevicilere bıraktı. Onların yarattığı ucube kitle Jön Türk şaklabanları ve sözde "Terakkici" kitle ülkeyi dönüşü olmayan bir yola soktu. Meclisi mebusan ingiliz postalları altında çiğnendi. işte türk demokrasinin hazin sonu buydu.
  ... eksisozlukyazari
 • corona fırsatçıları

  1.
  Arkadaşlar bugün gözümle şahit olana dek inanmamıştım. Market müdürü gözümün önünde kolonya, dezenfektan vs. Ne varsa alışveriş arabasına doldurdu ve depoya kaldırdı bunlara zam yapılacak diye çalışanlara söylüyordu. insanların kolonya-dezenfektandan medet ummasına mı yanayım yoksa bu fırsatçı şerefsizlere mi? Bilen bir arkadaş bana mesaj atarsa ya da başlığa yazarsa sevinirim bu kişileri nereye şikayet edeceğiz hangi bakanlığa mail atmalıyız?
  2 ... eksisozlukyazari
 • misliyle karşılık verildi

  8.
  Çok acı be abi insanın içi gidiyor lan. Lafa bak bunu 2200 yıllık TSK komutanları 97 yıllık Türkiye Cumhuriyeti yöneticileri söylüyor. Fütursuzca hem de. Adam çıkıyor saldırıdan 45 dakika sonra misliyle karşılık verildi diyor, gerekli sayıları TSK verecek diyor(Yersen). Allaha şükür 80 lerde değiliz. Yoksa bunlar güneşi de balçıkla sıvardı. Birçok haber kaynağından takip ediyoruz şu an ne bir karşılık var ne de bir reaksiyon şaka gibi. Hava sahasında rus uçakları cirit atarken Üsküdar martıları bile uçamıyor Suriyede. Ben inanamıyorum sokayım siyasete askeriyeye savaşa.. Düşünsene 3 çocuğun var sen idlipte bir top mermisiyle parçalanıyorsun eşin senden arta kalanlara bakıyor teşhis etmek için. Sonra ne oluyor misliyle karşılık veriliyor(Yersen). Bir de bu başlığın 2016 da yazılması daha acı be ne diyeyim ben şehitlerin kanı cidden yerde kalmayacak yakanıza yapışacak
  1 ... eksisozlukyazari
 • türk telekoma dava açacağım

  1.
  Evet arkadaşlar yine sözlükte "rezalet" kelimesiz bir rezalet başlığı. Elimden geldiğince kısa tutmaya çalışacağım. Bundan 10 gün önce taahhütümün bitmesi hasebiyle TT(bundan sonra firmaya yazıyı kısa tutmak amacıyla TT diyeceğim) tarafından ısrarla aranarak rahatsız edildim. Telefon açan Melis isimli hanımefendi taahhütümün sonlanacağını şu an telefon kapanmadan onay vermem gerektiğini(yersen[!]) söyledi. "Tarifemi okuyarak onay veriyor musunuz? diye soruldu . Kabul ettim ve kapattım. Birkaç dakika sonra online işlemler üzerinden kontrol ettiğimde tarifemin benden izinsiz olarak bir üst tarifeye geçirildiğini ve bu tarifenin yarı parasının(Yaklaşık 30 TL) da alınmak istendiğini öğrendim. Müşteri hizmetlerini aradığım zaman bu tarifeyi bana sunduklarını ve onay verdiğimi söylediler( yersen) Bugün zaten başka bir operatöre giderek Türk Telekom ızdırabından kurtuldum ancak benden talep edilen 30 TL +8 TL taahhüt bozma ücretini geri almak istiyorum. Biliyorum büyük bir meblağ değil ancak birçok insanın ağzı yanmış durumda bu konudan. Eğer bilgili arkadaşlar mesaj atabilirse çok sevinirim şimdi benim bu dolandırıcı kuruma karşı izleyeceğim yol şu
  1) Tüketici hakem heyetine yarın konu hakkında başvuracağım burada yardımcı olurlar mı?
  2) TCK 158 1-F maddesindeki nitelikli dolandırıcılık hükümlerinden suç duyurunda bulunursam savcı bey soruşturma açar mı?
  3) Dava sürecinden sonra paramın yasal faizini alabilir miyim?
  4) Tüketici mahkemesi ya da diğer davamdan dolayı avukat tutmam gerekir mi?
  5) Donanım haber olücüsü değilim yalnızca bu kuruma haddini bildirmek istiyorum.

  Biliyorum formata da uygun bir başlık değil ancak burdaki değerli yazarlar bana çokça konuda yardımcı oldu yine güvenim tam.
  1 -2 ... eksisozlukyazari
 • yeni şeyler getiriyorum